środa, 12 września 2012

"Elizabeth Costello" - J. M. Coetzee


„Od razu na wstępie pojawia się problem, jak zacząć, jak dostać się stąd, gdzie jesteśmy, czyli na razie znikąd, na przeciwległy brzeg. To kwestia zwykłego spięcia dwóch brzegów, przerzucenia mostu. Ludzie rozwiązują takie problemy codziennie. A kiedy już rozwiążą, idą dalej.”

Tymi słowami rozpoczyna się powieść „Elizabeth Costello”, której tytułowa bohaterka, ekscentryczna pisarka, jest alter ego autora. John Coetzee jest jednym z najbardziej cenionych przeze mnie pisarzy i jego twórczość niemal zawsze trafia w mój gust. A mimo to, na wiele kwestii mam zdanie odmienne od jego punktu widzenia. Sam dziwię się czasem, jak mogę podziwiać dzieła człowieka o takich poglądach.

Cieszę się, że przeczytałem „Elizabeth Costello”, ponieważ właśnie ta powieść przerzuciła most zrozumienia między mną, a noblistą. Sprawiła, że nawet, jeśli nie dałem się przekonać do poglądów Elizabeth (będących odblaskiem poglądów Coetzeego), to przynajmniej udało mi się zrozumieć, czym są motywowane.

Książka przesiąknięta jest swoim autorem, nie tylko ze względu na podobieństwa między nim, a Costello. Fani pisarza mogą do woli sycić się jego charakterystycznym stylem i dużą dawką dystansu do siebie, żeby nie nazwać tego samobiczowaniem. Nie będzie to niespodzianką dla czytelników zaznajomionych z autobiograficzną trylogią Coetzeego. Natomiast tym, co zachwyciło mnie najbardziej przy tej lekturze, jest wyraźny posmak postmodernizmu, który może okazać się bliski nam, żyjącym w takich czasach.

„Elizabeth Costello” nie jest niestety książką równą, przynajmniej w moich oczach. Owszem, nie brakowało momentów, w których chciałem krzyknąć: „To jest takie dobre!”, ale zdarzało się też, że niektóre fragmenty mnie nużyły. Jednak nawet, jeśli nie jest to powieść dla każdego, to musi znaleźć się na obowiązkowej liście fanów pisarza. 

6 komentarzy:

 1. Sama opowieść taka sobie, ale postać Costello jest świetna :) dzięki Tobie dowiedziałam się, że w przyszłym roku wyjdą dwie nowe książki Coetzeego!!! Mam nadzieję, że Znak wyda je zaraz po światowej premierze! Już wiem na co będę czekać w roku 2013 :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też czekam z niecierpliwością na nowe książki Coetzeego, tym bardziej, że zapowiadają się interesująco. Może uda mi się dowiedzieć o nich czegoś więcej i napisać o tym na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie czytałam jedynie "Hańbę" Coetzee, ale zrobiła na mnie duże wrażenie, więc mam w planach pozostałe jego książki. Myślę o "Życiu i czasach Michaela K.". Czytałeś? Co sądzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie czytałem "Życia i czasów Michaela K.", ale mam tę książkę na swojej półce i w najbliższych tygodniach też mam zamiar po nią sięgnąć. Na pewno podzielę się wrażeniami :)

   Natomiast dzięki "Hańbie" zainteresowałem się Coetzeem. To była książka, która poruszyła mnie do głębi, zaczepiając o struny, które niegdyś wstrząsały mną w trakcie lektury "Zbrodni i kary" Dostojewskiego. W tym wypadku nie było to aż tak intensywne, ale teraz i tak kupuję w ciemno wszystkie książki Coetzeego i jeszcze nigdy się nie zawiodłem.

   Usuń
 4. Książka miewa swoje lepsze i gorsze momenty, ale ten ostatni, przesycony kafkowskim klimatem rozdział - majstersztyk! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ostatni rozdział to jeden z najlepszych fragmentów książki :)

   Usuń